Co decyduje o sukcesie wizyty adaptacyjnej u stomatologa dziecięcego?

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie dziecka. Zawsze dbamy o to, aby mały pacjent podczas swojej pierwszej wizyty od razu po wejściu do kliniki mógł zostać przyjęty przez stomatologa - mówi doktor Agnieszka Zadrożna - Idealnie jest, kiedy dziecko w drzwiach do gabinetu minie wychodzące z wizyty inne zadowolone i uśmiechnięte dziecko w podobnym wieku. To buduje u niego poczucie bezpieczeństwa i wzmaga ciekawość.

Co czeka małego pacjenta w trakcie wizyty adaptacyjnej?

Gabinet stomatologiczny dla zdecydowanej większości dzieci to fascynujące miejsce, pełne nowych i nieznanych sprzętów. Dlatego na początku wizyty doktor Agnieszka Zadrożna pokazuje dziecku różne narzędzia i urządzenia stomatologiczne, nazywając je słowami zrozumiałymi dla dziecka i pozytywnie kojarzącymi się, np. traktorek. Oczywiście każde dziecko bardzo chętnie bawi się fotelem stomatologicznym.

Kto uczestniczy w wizycie adaptacyjnej?

W trakcie całej wizycie adaptacyjnej obowiązkowo uczestniczy Mama lub Tata. I zanim maluch sam usiądzie na fotelu, bardzo często uczestniczy w przeglądzie stomatologicznym, który doktor Agnieszka Zadrożna robi jego Mamie lub Tacie. Z jednej strony to dla malucha bardzo ciekawe doświadczenie, które pozwala mu dowiedzieć się, jak wygląda badanie stomatologiczne w bezpieczny i atrakcyjny dla niego sposób. Z drugiej strony większość dzieci w momencie, kiedy Pani Doktor kończy badanie Rodzica, samo siada na fotelu i mówi - Teraz ja. Teraz moja kolej – a następnie szeroko otwiera buzię.